Nasze działania

Pamiętacie wielką hałdę śmieci? 
      IMG 20140426 151819   IMG 20140426 151750 

 

Dzięki Ekosystem Sp. z o.o. Została usunięta.

Serdecznie dziękujemy!

IMG 20140606 180004

 


 

 

W dniu dzisiejszym wystartował program dotyczący zebrania funduszy na pierwszy etap projektu Rewaloryzacji Zespołu Fortu Piechoty nr 6 "Polanowice" we Wrocławiu. 

Etap 1 zakłada wysprzątanie do końca terenu fortu wraz z wywiezieniem zalegających śmieci. 

Program prowadzony jest w ramach portalu wspieramkulture.pl

Link do do strony projektu: WSPIERAMKULTURE.PL

 


 

 

Militarni

 

Ze względu na problemy z serwerem, dopiero teraz przedstawiamy krótką relację z ostatniego zorganizowanego zwiedzania fortu. Dnia 24 listopada, fort odwiedzili przedstawiciele Fundacji MilitarniWrocław. Zaprezentowaliśmy kolegom i koleżankom urządzenia obronne fortu, a także schrony i elementy przyrodnicze. Pokazaliśmy zwiedzającym także wnętrza schronu głównego, gdzie na zwiedzających czekała ciepła herbata.

 

Serdecznie dziękujemy za wizytę - zapraszamy następnym razem !

 


 

 

Sprzątanie Świata !


 

W dniu 21 września odbyła się nasza cykliczna impreza - sprzątanie fortu na Polanowicach. Tym razem akcja połączona była z wydarzeniem ogólnoświatowym - kolejną edycją akcji "Sprzątanie Świata". Zwarty sześcio osobowy zespół pracowała w sobotę, nad uporządkowaniem, oczyszczeniem i generalną estetyzacją terenu przy bramie wjazdowej. Pogoda, chociaż kapryśna, sprzyjała naszym poczynaniom. Plan oczyszczania fortu, posuwa się naprzód, nie tylko dzięki Stowarzyszeniu, ale też dzięki wolontariuszom spoza naszego grona którym serdecznie dziękujemy.

 

Zdjęcie obrazujące przebieg prac

sprzatanie swiata

fot. M. Adamska


 

 

Rozstrzygnięcie zaległych edycji konkursu !


 

Konkurs na zdjęcie miesiąca trwa, choć ostatnio nie pojawiały się na naszej stronie nowe zwycięskie propozycje. Postanowiłem dzisiaj uzupełnić braki. Tematycznie nie wszystkie zdjęcia są związane z fortyfikacją, ale na pewno wszystkieciekawe, a niektóre prezentują tajemnicze podziemia Wrocławia.

 

Zwycięska propozycja z lutego

2 001a

Wnętrza kolektora kanalizacyjnego - kolektory używane były w charakterze potern komunikacyjnych w czasie oblężenia. Zdjęcie wykonał Ł. Melski.

 

Zwycięska propozycja z marca

 MG 4169m

Schron przeciwlotniczy, po wojnie zaadaptowany na poziom techniczny. Zdjęcie wykonał Ł. Melski

 

Zwycięska propozycja z kwietnia

MIESIACA KWIECIEN

Schron pogotowia na prawym barku Infanterie Stutzpunkt 7, ul. Sułowska. Zdjęcie wykonał M. Durajczyk

 

Zwycięzą gratulujemy i czekamy na kolejne propozycje "Zdjęcia Miesiąca"


 

 

 

 

 

Prace porządkowe na forcie postępują !


 

W dniu dzisiejszym po raz kolejny członkowie i sympatycy naszego Stowarzyszenia, brali udział w pracach porządkowych które prowadzimy na terenie fortu.

Ponieważ pogoda ostatnio nie sprzyja, i mamy deszczową aurę, palącym problemem stało się udrożnienie rury łączącej oba stawy w szyi fortu - po kilku godzinach mozolnej pracy udało się udrożnić zapchaną i latami niekonserwowaną rurę. Dzięki odetkaniu, tak niepozornej na pierwszy rzut oka instalacji, udało się obniżyć poziom wezbranego po opadach stawu. Warto dodać że wysoki poziom wody w jednym ze stawów niekorzystnie wpływa na spływanie wód opadowych z okolicy... - na szczęście ten problem został właśnie, dosłownie uregulowany.

Poza tym - trwały prace przy oczyszczaniu betonowej pozycji strzeleckiej - dzięki obecności i pracy sympatyków Stowarzyszenia, udało się bardzo dokładnie wyczyścić jeden (za to bardzo dotąd zaśmiecony).

 

Wyczyściliśmy także jedną z bardzo zanieczyszczonych i zagruzowanych kazamat w schronie główny.

 

Sprz4

 

Betonowa pozycja strzelecka naprawym barku - stan w październiku 2012

 

Sprz3

 

To samo miejsce, po pracach porządkowych przeprowadzonych w dniu dzisiejszym.

 

Sprz1

 

Sprzątanie kazamaty w schronie głównym - zdjęcie może i niewyraźne, ale kurzu było na prawdę sporo !

 

Sprz2

 

Ta sama kazmata - już wysprzątana.

 

Przy dzisiejszych porządkach bardzo pomagali sympatycy Stowarzyszenia, którym bardzo dziękujemy za obecność, chęci i wspaniałą pracę !


 

Jak zmienia się Fort Piechoty nr. 6

 


 

Zapewne wielu z naszych czytelników zastanawia się, jakie są rezultaty przeprowadzonych dotąd akcji porządkowania terenu fortu. Przygotowaliśmy specjalnie dla Was, kilka zdjęć, na których możecie porównać stan fortu w 2006 roku i dziś.

Autorami zdjęć są, Pan Andrzej Woźniak, Tomasz Gola i Łukasz Melski.

 

1ISt6

Fot. p. Andrzej Woźniak

Lewy bark fortu, tak wyglądał w roku 2006.

 

4Ist6

Fot. Tomasz Gola

Lewy bark fortu w roku 2012. Teren oczyścili podczas akcji porządkowania terenu członkowie i sympatycy WSF.

 

5Ist6

Fot.  p. Andrzej Woźniak

Betonowa pozycja strzelecka na lewym barku dzieła, stan w roku 2006.

 

2ISt6

                   Fot. Łukasz Melski   

To samo miejsce, w trakcie oczyszczania, maj 2013.

Zebrane odpady i gruz czekają na zakończenie prac porządkowych i wywiezienie na wysypisko przy wjeździe do fortu. Zebrała się tego spora ilość. Efekty prac, można jednak już zobaczyć, na zdjęciach widać że zrobiono sporo.

Wszystkim, którzy pomogli dziękujemy, wszystkich chętnych do pomocy zapraszamy !


 

 

 

 

Wycieczka pod Plac Solny


 Plac Solny

                                                                                  Wnętrze schronu, fot. w zbiorach WSF

Szanowni Państwo,
W dniach 19-20 stycznia, w najbliższy weekend, w godzinach od 10-15, nasze Stowarzyszenie umożliwi wszystkim chętnym zwiedzanie z przewodnikiem poniemieckiego schronu przeciwlotniczego pod placem Solnym !
Prosimy o przynoszenie własnych latarek !
Oferta zwiedzania jest całkowicie darmowa, ale do udziału w zwiedzaniu zapraszamy tylko osoby pełnoletnie.
Zwiedzający będą organizowani w grupy pięcio osobowe. Po wypełnieniu odpowiedniego formularza i wydaniu sprzętu zabezpieczającego, nasz przewodnik będzie oprowadzał Państwa po unikalnym obiekcie. Druga szansa, zwiedzenia tak zachowanego, niemieckiego schronu przeciwlotniczego szybko się nie powtórzy !
Zbiórka przy zegarynce na placu Solnym (przy wejściu do toalet podziemnych). Każda kolejna grupa będzie zwiedzać obiekt, gdy tylko wyjdzie grupa poprzednia.
Serdecznie Zapraszamy!


Umocnienia wrocławskie w latach 1544 - 1741


Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na wykład, poświęcony historii wrocławskich umocnień wznoszonych w latach 1544 - 1741. W trakcie spotkania, przedstawione zostaną dzieła fortyfikacyjne systemów włoskich, zbudowane we Wrocławiu, przedstawimy twórczość i osobę Hansa Schneidera von Lindau - twórcy między innymi Bastionu Ceglanego i Sakwowego, przybliżymy ród patrycjuszy wrocławskich i twórców miejskich umocnień - Sabischów. Opowieść naszą zakończymy zajęciem Wrocławia przez Prusaków w styczniu 1741 roku.

Spotkanie odbędzie się 21 grudnia 2012, w godzinach 16.30-18.00, w sali 203 (II piętro) Instytutu Archeologii Uniwestytetu Wrocławskiego przy ulicy Szewskiej 48.

Zapraszamy Serdecznie !